08 406 00 30 

Mediakurser

Kurs LinkedIn för företag & rekryterare (HR)

Visa upp en professionell bild av ditt företag

Kurs LinkedIn för företag, 1 d, kl 9-16

Visa en professionell bild av ditt företag i Sociala Medier. Rekrytera ny personal, hitta nya kandidater och visa upp dina lediga jobb.

Kursinnehåll

  • Se över din privata profil
  • Se över företagets LinkedIn sida
  • Aktiva vs inaktiva jobbsökande
  • Bästa plattformar att hitta dessa kandidater
  • Varför rekrytering med Sociala Medier?
  • Vad jobbsökande letar efter
  • Vikten av anställdas sociala kanaler
  • Första intrycket av ditt företag för jobbsökande
  • Företagssidan på LinkedIn
  • Din webbsida
  • Posta inlägg vs skriva artiklar
  • Varför artiklar?
  • Tips på innehåll för att locka kandidater att söka jobb
  • Värdefullt innehåll
  • LinkedIn grupper för att hitta kandidater
  • Hashtags
  • Omnämnaden
  • LinkedIn jobb
  • Grundläggande innehåll i en jobbannons
  • Få din annons att stå ut
  • Hitta kandidater på Linkedin
  • Söka efter alumnis
  • Söka efter kandidater på LinkedIn vs Google
  • Populära verktyg på Google för rekryterare
  • LinkedIn Recruiter

Kurs Sociala Medier Strategier

”Bra upplägg, som gav en bra överblick över hur man kan jobba med sociala medier. Många bra tips. Grundläggande saker som lätt glöms bort i jakten på att ”vi måste finnas på sociala medier-paniken”.. Tips på program som kan hjälpa dig att analysera och förstå målgruppen. Kursledaren var tydlig och bra, hade mycket bra kunskaper och kunde svara på alla relevanta frågor. Mycket bra bollplank.”

Anna Liljeberg
f.d. chefredaktör Tara

För vem

Kursen är för alla som ska arbeta med rekrytering på LinkedIn.

Kursens mål

Målet med kursen är att du ska kunna arbeta obehindrat med LinkedIn och förstå nyttan och hur du kan använda det i marknadsföringssyfte och rekrytera personal.

Workshopdator (klassrumskurs)

Dator finns på plats. Du kan välja att låna Mac eller Windows som workshopdator på våra kurser. Valet görs i bokningsformuläret.

Små grupper

Max antal deltagare på våra kurser är endast 8 personer.

Nästa steg

Facebook för företag

Kursledaren

Våra kursledare arbetar aktivt som frilansare både med utbildning och reklamproduktion. Vi har varit aktiva i branschen sedan mitten av 90-talet och har lång erfarenhet. Vi är Adobe Certifierade Instruktörer och Experter vilket innebär djupa och avancerade kunskaper inom Adobes programvaror.

Har du frågor?

Om du undrar över någonting är du välkommen att kontakta oss på telefon 08 406 00 30 eller info@mediakurser.se

Relaterade kurser

Kurs LinkedIn för HR & Rekryterare

linkedin för företag distanskurs | distansutbildning linkedin för företag | linkedin för företag kurs distans | linkedin för företag utbildning distans | kurs i linkedin för företag distans | linkedin för företag utbildning

Boka e-handelsvecka 1-5 juli

Fyll i formuläret för att boka din plats.

Kontaktuppgifter
Kontaktinformation
Välj betalsätt