08 406 00 30 

Creative Cloud Libraries Distanskurs

Spara och hantera dina tillgångar med CC Libraries – biblioteket i molnet

Kurs CC Libraries på distans.

Studera i egen takt när och var du vill

Distanskursen motsvarar innehållet på vår klassrumskurs. Det finns inga tider att passa och du gör kursen i din egen takt. I kursen ingår förinspelade videofilmer, textavsnitt samt inlämningsuppgifter med personliga kommentarer, feedback och support från kursledaren. Du har tillgång till kursen i 12 månader.

Du startar när du vill efter att du registrerat dig på kursen och vi har godkänt ditt konto. 

PRIS: 495:- inkl. moms, 396:- exkl. moms
TID: Ca 2 timmar beroende på hur mycket tid du lägger på dina övningsuppgifter.

På vår kurs Creative Cloud Libraries lär du dig skapa och hantera molnbiblioteket som vi hittar i nästa alla Adobes program och appar.

Kursinnehåll

  • Skapa nya bibliotek
  • Radera bibliotek
  • Exportera och importera bibliotek
  • Filformat och dokumenttyper
  • CC-biblioteket i Photoshop
  • CC-biblioteket i InDesign
  • CC-biblioteket i Illustrator
  • CC-biblioteket på iPad
  • Creative Cloud-appen
  • CC-biblioteket i webbläsaren
  • Dela och följa

Kursen är inte studiemedelsberättigad

Sagt om våra kurser

Jag har gått ett flertal kurser med Mediakurser och är alltid lika nöjd. Jag är extra nöjd med att kursernas innehåll är helt relevanta till vad man behöver kunna i sitt arbete.

Marika Ireblad
Opus Bilprovning AB

Facebook
Twitter
LinkedIn

Övrig information

Direkt efter att du bokat din kurs får du en bekräftelse samt en instruktion över hur du kommer igång.

Kursledare

Vi är flera lärare som hjälps åt med samtliga kurser. Alla med gedigna kunskaper och lång erfarenhet inom sitt området. Vi arbetar både med utbildning och grafisk produktion dagligen.

Studera på distans

En distanskurs är perfekt för dig som vill kunna studera när och var du vill. Du loggar in på kursportalen och gör kursen i din egen takt. 

Förkunskaper

Kursen kräver inga förkunskaper dock är det alltid en fördel med god datavana. 

Kursdiplom

Efter genomförd kurs ges diplom.

, Creative Cloud Libraries DistanskursKontakta Madeleine vid frågor om kurser och kompetensutveckling.

e-post:
 
madeleine@mediakurser.se

mobil direkt:
 
0709 39 14 25

Madeleine har arbetat som frilansare och utbildare sedan mitten av 90-talet och kan svara på alla dina frågor om utbildningar som du undrar över.

Välkommen!

Relaterade kurser